Informacijos apie pažeidimus teikimo ir nagrinėjimo tvarkos aprašas – tai dokumentas, kuriame nustatoma, kaip asmenys gali teikti informaciją apie galimus pažeidimus tam tikroje organizacijoje ar institucijoje, ir kaip ši informacija yra nagrinėjama.
Pagrindiniai aprašo tikslai:
- Reglamentuoti informacijos teikimą – nustatyti, kokiais būdais, kam ir kokia forma galima pranešti apie pažeidimus.
- Apibrėžti nagrinėjimo procedūras – aiškiai nustatyti, kaip pateikti pranešimai yra vertinami, kokios institucijos ar asmenys juos analizuoja.
- Užtikrinti skaidrumą ir atskaitomybę – sudaryti sąlygas veiksmingam pažeidimų prevencijos ir tyrimo procesui.
- Apsaugoti pranešėjus – dažnai tokie dokumentai taip pat reglamentuoja pranešėjų anonimiškumo ar apsaugos nuo neigiamų pasekmių mechanizmus.
- Efektyvinti organizacijos valdymą – sudaryti galimybes operatyviai reaguoti į galimus pažeidimus, taip prisidedant prie organizacijos veiklos kokybės gerinimo.
Šis aprašas gali būti taikomas tiek viešajame, tiek privačiame sektoriuje, priklausomai nuo organizacijos pobūdžio ir teisės aktų reikalavimų.
Pranešimas apie pažeidimą (blankas)
Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymas (toliau – Įstatymas) įtvirtina asmenų, pateikusių informaciją apie pažeidimą įstaigoje, su kuria juos sieja ar siejo tarnybos ar darbo santykiai arba sutartiniai santykiai, apsaugos mechanizmą. Įstatymas taip pat nustato apie pažeidimus įstaigose pranešusių asmenų teises ir pareigas, jų teisinės apsaugos pagrindus ir formas, taip pat šių asmenų apsaugos, skatinimo ir pagalbos jiems priemones, siekiant sudaryti tinkamas galimybes pranešti apie teisės pažeidimus, keliančius grėsmę viešajam interesui arba jį pažeidžiančius, užtikrinti tokių pažeidimų prevenciją ir atskleidimą.
PAGAL ŠĮ ĮSTATYMĄ INFORMACIJA APIE PAŽEIDIMUS TEIKIAMA DĖL:
- pavojaus visuomenės saugumui ar sveikatai, asmens gyvybei ar sveikatai;
- pavojaus aplinkai;
- kliudymo arba neteisėto poveikio teisėsaugos institucijų atliekamiems tyrimams ar teismams vykdant teisingumą;
- neteisėtos veiklos finansavimo;
- neteisėto ar neskaidraus viešųjų lėšų ar turto naudojimo;
- neteisėtu būdu įgyto turto;
- padaryto pažeidimo padarinių slėpimo, trukdymo nustatyti padarinių mastą;
- kitų pažeidimų.
INFORMACIJĄ APIE KORUPCINIO POBŪDŽIO NUSIKALSTAMAS VEIKAS GALITE PATEIKTI ŠIAIS BŪDAIS:
- Laikinai einančiai direktoriaus pareigas Astai Kolelienei, el. paštas: asta.koleliene@sugardas.lt, tel.: +370 652 88 616;
- Anonimiškai pranešti apie galimus korupcijos atvejus galima Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT): visą parą veikiančiu „karštosios linijos“ telefonu (8 5) 2663333 (taip pat ir poilsio dienomis);
- faksu (8 5) 266 3307; elektroniniu paštu pranesk@stt.lt. Daugiau informacijos rasite interneto svetainėje www.stt.lt
Atkreipiame dėmesį, kad už šmeižtą ar melagingą kito asmens kaltinimą nusikaltimo padarymu yra numatyta baudžiamoji atsakomybė.